Skupinu vitamínu D tvoria vitamíny s podobnou chemickou štruktúrou. Najvýznamnejším je vitamín D3, zabúdať by sme ale nemali ani na vitamín D2. Obidva totiž pomáhajú dodať telu potrebné „déčko“.
Vitamín D: Kde ho hľadať?
Aj keď patria vitamíny D2 a D3 do jednej skupiny, ich zdroje by nemohli byť odlišnejšie. Zatiaľ čo vitamín D3 nájdeme len v potravinách živočíšneho pôvodu, vitamín D2 v tých rastlinných. Vitamín D3 obsahujú prirodzene tučné ryby a rybí tuk, ale tiež vaječné žĺtky alebo pečeň. Vitamín D2 pomôžu v strave doplniť huby, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu. Práve z neho pritom dokáže získať vitamín D2 aj ľudský organizmus.
Vitamín D3: Účinky „déčka“ ocení každý
Ak sa pozrieme zblízka na účinky spojené s vitamínom D, zistíme, že môže byť prospešný skutočne pre každého.
- Vitamín D prispieva k vstrebávaniu a využitiu vápnika a fosforu. Vápnik je pritom hlavným stavebným prvkom kostí, zatiaľ čo fosfor sa podieľa na ich pevnosti a regenerácii. S tým súvisí aj jeden z jeho ďalších vplyvov: pomoc pri udržiavaní normálnej hladiny vápnika v krvi. A to je dôležitejšie, než sa môže na prvý pohľad zdať.
- Ďalším účinkom vitamínu D je podpora normálnej činnosti svalov. Svalové vlákna potrebujú dostatočné množstvo vápnika na to, aby sa mohli sťahovať a uvoľňovať. A vitamín D sa podieľa na tom, aby sa vápnik do svalov dostal.
- Väčšina ľudí má vitamín D spojený s pozitívnym vplyvom na imunitný systém. Receptory pre vitamín D sú totiž takmer vo všetkých imunitných bunkách. Tam sa podieľajú na spustení imunitnej odpovede, ale tiež na upokojení ich prehnanej reakcie.
- Posledný z účinkov vitamínu D môže byť pre „neodborníkov“ menej uchopiteľný. Ide o podporu procesu delenia buniek, prirodzeného biologického procesu, ktorý je súčasťou regeneračných mechanizmov.
Čo robiť, ak chceme mať dostatok vitamínu D?
Ak väčšinu dňa trávite vo vnútri (a je to tak aj teraz), skúste ísť čo najskôr von – nielen na čerstvý vzduch, ale hlavne na slnko. Pokožka pri vystavení UVB žiareniu prirodzene vitamín D vytvára. Stačiť to ale nebude. Na získanie vitamínu D je dôležité zaradiť tiež dostatok jeho prirodzených zdrojov v jedálnom lístku, prípadne zvážiť užívanie výživových doplnkov s vitamínom D3. To môže byť vhodné najmä v období s nižšou slnečnou intenzitou. Vzhľadom na geografickú polohu našej republiky a na to, že pri letnom pobyte bežne používame ochranné prostriedky proti UV žiareniu, nie je chybou ani letné doplňovanie „déčka“.
Zdroj:
https://www.nzip.cz/clanek/1131-vitamin-d
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx